Osburn
Osburn 3500 Wood Stove OB03500
Osburn 3500 Wood Stove OB03500
Call to hear about our END OF SEASON WEEK SALE! (516)974-9742
Order Online or Call to Order over the Phone
Couldn't load pickup availability
Share
The Osburn 3500 Wood Stove (OB03500) is a high-performance freestanding wood stove designed to heat spaces from 1,000 to 2,700 square feet. EPA 2020 approved, this powerful wood stove delivers up to 110,000 BTUs of heat with long burn times and efficient, clean-burning performance for large homes and open spaces.
With its extra-large 3.5 cu. ft. firebox, extended burn capacity, and durable steel construction, the Osburn 3500 Wood Stove is built to handle harsh winter conditions. Its non-catalytic combustion system, blower, and heat distribution components provide consistent warmth while reducing fuel consumption. :contentReference[oaicite:1]{index=1}
Key Features: Non-catalytic combustion, heats 1,000–2,700 sq ft, accepts up to 22" logs, up to 110,000 BTUs, up to 77% efficiency, 3.5 cu. ft. firebox, and included blower.
Appliance Performance
| Fuel type: | Dry cordwood |
| Heating area: | 1,000 - 2,700 sq ft |
| Firebox volume: | 3.5 cu ft |
| Burn time: | Up to 10 hours |
| Maximum heat output: | 110,000 BTU/h |
| Efficiency: | Up to 77% |
| Emissions: | ~1.6 g/h |
General Features
| Combustion | Non-catalytic |
| Log length | Up to 22" |
| Chimney diameter | 6" |
| Blower | Included |
| Construction | Firebrick-lined steel firebox |
| Mobile home approved | Yes (with fresh air intake) |
| Warranty | Limited lifetime |
